Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:

Şifre:

Her ziyaretimde otomatik giriş yap

[ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]

Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE

Mini Menü

Müzik Terimleri Sözlüğü
BACH Notaları
CHOPIN Notaları
BEETHOVEN Notaları
MOZART Notaları
VIVALDI Notaları
PAGANINI Notaları
PALESTRINA Notaları
TCHAIKOVSKY Notaları
ALBENIZ Notaları
SCHUBERT Notaları
HANDEL Notaları
TELEMANN Notaları
Klasik Gitar Notaları
Pano Klavuzu

Fakülte GOOGLE

Google Önerileri

Dünya Sıralamasında -Fakülte-

Konservatuara Nasıl Girilir?
Bu Bölümün Tüm Sayfaları | Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sonraki  

Başlığa cevap gönder    -> Genel Sohbet / Kampüs Cafe
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

Holy_Bastard

Aktif

Durumu : Offline

MesajTarih: Çrş Tem 12, 2006 10:07 pm    Mesaj konusu: Konservatuara Nasıl Girilir? Alıntıyla Cevap Gönder

Konservatuar okuyanlara sorum olacak Smile

Konservatuar'a girmek için gerekenler neler? Üniversite sınavında ne yapmak lazım? Ben dil mezunuyum mesela , zorluk çıkar mı? Yetenek sınavları nasıl oluyor?

Lütfen birileri yol göstersin...Müzikle ilerlemek istiyorum ben Smile

Saygılar , teşekkürler Smile
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder Üyenin web sitesi
Sponsor

volkeman

Üye

MesajTarih: Çrş Tem 12, 2006 10:39 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

slm,ben volkan.Arkadaşım,konservatuar için öncelikle öss ye girmiş ve taban puanı aşmış olman gerekir-dil mezenu olman bişiy farketmez ama puanın nekadar yüksek olabilrse o kadar ii(çünkü sınawlar sonunda öss puanı birtakım hesplarla yetenek puanına ekleniyor!we böylece o okula giriş puanın belli oluo!).Konservatuar sınawlarına gelince...okuluna,bulunduğu yere göre değişiklik gösterbilior..Aralık bilgisi,piyanodan 2 ses,3 ses,4ses tekrarı-ezgi we ritm tekrarı,dikte(bazı okullar da solfej..),çalgı ile hazırlanmış 1 yada 2 eser,şan için hazırlanmış 1 yada 2 eser...dedim ya okuluna göre değişebiliyor?sen iiyice araştır!bak.buradan yine haberşiriz..sana bu anlamda yardımcı olurum herzaman.şimdinden başarılar,ii kal
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder MSN Messenger

Holy_Bastard

Aktif

MesajTarih: Çrş Tem 12, 2006 11:06 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Çok teşekkür ederim Smile Bunlara nasıl çalışabileceğimi bilenler var mı? Çok mu zor sizce girmek? Şan eğitimi almak zorunda mıyım girmek için? Elektro gitar'da hazırlasam eserimi olur mu? Yoksa illa klasik gitar falan mı lazım?

Teşekkürler yine Smile

-kafa şişirirsem sorularımla söyleyin Gül-
Başa dön

mustin

Üye

MesajTarih: Prş Tem 13, 2006 8:51 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

evet benim de merak ettiğim bir konu.

kndmdngrye

Aktif

MesajTarih: Prş Tem 13, 2006 12:40 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yaa cenk senin görünmen yeter yaa adamlar havada kapar seni bee Razz ama bende merak ettim şimdii çok Confused
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

Holy_Bastard

Aktif

MesajTarih: Prş Tem 13, 2006 1:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sağol canım benim Smile
Başa dön

c-a-g-a-t-a-y_

Üye

MesajTarih: Prş Tem 13, 2006 2:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

@CeNK::

Bunlara nasıl çalışabileceğimi bilenler var mı? Çok mu zor sizce girmek? Şan eğitimi almak zorunda mıyım girmek için? Elektro gitar'da hazırlasam eserimi olur mu? Yoksa illa klasik gitar falan mı lazım?

bunlara bir hoca yardımıyla çalışman ii olur...hatta kesinlikle hocayla çalış...bence gerçekten zor konserwatuara girmek!!...şan eğitimi almak zorunda deilsin...konserwatuara şandan girmediin sürece...volkan arkadaşımız...tamamen eğitim fakultelerini anlatmış..konserwatuarda...onların istedii puanı alman gerekio...şu ana kadar gördüklerim arasında en yüksek 190....geçsen farketmio yane 190 ı alınca yetio...elektroyla yada klasik gitarla eser hazırlaman sana kalmış...şöleki:::
eğer gidip Mimarsinan konserwatuar istiorum...yani ben klasik eğitim istiorum diosan..tabiki klasik gitarda klasik eser hazırlaman gerekio....we konserwatuarın sana werdii eserlerle girmek zorundasın..bütün konserwatuarların zorunlu eserleri war....eğer elektro ile girmei düşünüosan..yıldız teknik jazz gitar bölümü fln da war o da konserwatuar..bunada hazırlanman için jazz parça hazırlaman gerekio..buda elektro ile olabilir...sen hangi konserwatuarı istiosan..gidip ordan bilgi al..onların werdiği eserleri çalış...derim ben Smile

ayrıca tabiki kulakta çalışman gerekir...tek ses 2 ses fln....bunlarada çalışş...konserwatuara girişte eğer çalgı ile giriosan çalgına çoookkk önem wer..günde 6 saat fln...

kolay gelsin...

iii günleRRR

DeViL'S VioLA>'Twisted Evil'
Başa dön

DEKAN

Site Yöneticisi

MesajTarih: Prş Tem 13, 2006 2:25 pm    Mesaj konusu: .. Alıntıyla Cevap Gönder

Sen konservatuara mı girmek istiyorsun ? Yoksa Müzik eğitim fakültesine mi?(gazi, marmara, 9 eylül vb.)

Konservatuar sınavında girdiğin branşa göre sınava tabi tutulursun. Eğer müzik eğitim fakültesine giriyorsan hemen hemen hepsinin sınav şekli aynıdır. Örnek istersen Marmara üni. müzik eğitm fak. fgiriş sınavlarının ayrıntısı ve sınavlarda hangi konuya kaç puan verildiği sitemizin haberler blm.de yazmakta.. Kulak çalışması için sana piyano eşliğinde kayıt gönderebilirim , çalışman için..
Hangi enstrumanı çalmayım tarzında sorun için ; enstruman çalabiliyor olman ve yeterliliğin önemli.. hangi enstrumanı ne düzeyde çaldığın 2.planda kalıor, blok flütle bile girenler çok fazla. Fakat sınav yerinde senin için bir amfi bulundurmayacakları için electro gitarla girmemelisin Wink

Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Üyenin web sitesi

Holy_Bastard

Aktif

MesajTarih: Prş Tem 13, 2006 2:36 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Gerçekten çok teşekkür ederim Smile Aydınlandım biraz.

Peki konservatuar ve müzik fakülteleri arasındaki fark nedir? Onlardan mezun olunca ne kazanırım? Yani öğretmenlik olur mu , veya ne tür seçeneklerim var?

Teşekkürler Smile
Başa dön

DEKAN

Site Yöneticisi

MesajTarih: Prş Tem 13, 2006 2:44 pm    Mesaj konusu: .. Alıntıyla Cevap Gönder

Müzik eğitim fakültelerinden çıkıp öğretmen olursun Smile tabi ataman yapılırsa Razz

gitarist_kiz

Yeni Üye

MesajTarih: Sal Tem 18, 2006 6:41 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bende bu sene eğitim fakültesi sınavlarına girmeyi düşünüyorum gitarla klasik 2 parça hazırladım kemanla da bi parça çalsam mı diye düşünüyorum. başka ne yapmam gerekiyo sizce ya korkuyorum bi de çooooooooooooooooooooook zor olduğunu söylüyo herkes bu konuda beni de aydınlatırsanız sevinirim iyi günler...
Başa dön

basskologiye

Üye

MesajTarih: Sal Tem 18, 2006 8:33 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Benim de en büyük hayalimdi hala da içimde bi yerlerde şu an okuduğum okulu falan bırakıp bütün gücümle konservatuara hazırlanma isteği var ama ya yapamazsam korkusu da ağır basıyor zaman zaman.. Bir zamanlar büyük torpillerin döndüğü söyleniyordu bu sınavlarda.Buna bi çözüm buldular mı peki?
Başa dön

JAZZGIR

Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Tem 23, 2006 3:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Öncelikle şunu rahatlıkla söyleyebilirim konservatuar sınavını kazanmak okula girip okumakdan daha zor!!! tıp okumak gibi bir olay konservatuarda okumak...Gelelim biraz sizi aydınlatmaya : Arkadaşım öncelikle 2 tip konservatuar var Türk müziği konservatuarı ve batı müziği konservatuarı !!! ( müzik öğretmenliğinden veya güselsanatlar fakültelerinden bahsetmiyorum) gelelim sınav kriterlerine ; Batı müziği konservatuarlarında mutlka şu sıraladıklarım soruluyor;

1-) piyano 1 ses, 2 ses ,3 ses, bazen 4 sese kadarda soruyolar
2-)piyano ezgi tekrarı
3-)ritm tekrarı ( yaklaşık 3.5--4 ölcülük ritm soruyolar
4-) dikte
5-)solfej
6-)icra ve diksiyon yalnız icra da okulun belirlediği bir eseri calmak veya seslendirmek zorundasın ( seslendirmek diyorum cünkü bazen aria okutuyolar batı müziği konservatuarında)

Gelelim türk müziği konservatuar kriterlerine;
öncelikle şunu belirteyim bu sene türk müziği konservatuar kriterleri yüzünden bir kaos yaşandı çünkü eskiden sorulan tanbur ve bağlama ezgi tekrarı bu sene kaldırıldı sınavda onun yerine yapılan toplantılar sonucunda piyano ezgi tekrarına karar werildi...

1-) piyano ezgi tekrarı
2-)ritm tekrarı
3-)piyano tek ses , çift ses , akor ( 3 ses)
4-)icra ve diksiyon yalnız batı müziği konservatuarında oldugu gibi okulun verdiği eseri seslendirmek veya calmak zorunda diilsiniz sadece siz kendiniz secdiğiniz bir parcayı söyleyebilirsiniz ( enstrüman çalmanızda zorunlu değil )

Kriterler bunlar arkadaşlar!!! iyice karar verin nereyi isteyip istemediğinize ondan sonra secim yapın!!! bu arada elektrocu arkadaşım sakın elektro ile girmeye kalkma sınava illa diyosan gitar ile girecem klasik gitarını al eline cık konservatuar kurulunun karşısına ama tekrar söylüyorum batı müziği konservatuarları daha kasar bunu da söyliyim...

Bu arada içinizden diyenler vardır bu sınavlarda torpil dönüyo diye evet dönüyo ama yeteneksiz insanı da cumhurbaşkanı gelse yinede konservatuara sokturtamaz ama yeteneklisindir o zaman torpilini az cok konuşdurursun diğer yeteneklilerin torpilini konuşdurdugu gibi -))
ayrıca size tawsiye konservatuar hazırlık kursları var her üniversitenin yapdıgı...işde o kurslarada katılın ama hangi üniversiteyi daha cok isiyorsanız o üniversitenin hazırlık kurslarına katılın !!!

daha fazla bilgi isteyenler msneden ulaşabilirler bana ayrıca....
Başa dön

nagmee

Genel Moderatör

MesajTarih: Çrş Tem 26, 2006 1:31 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

hocam banada kayıt gönderebilirmisiniz? rica etsem.bende bu sene hazırlanıcamda. şimdiden teşekkürler.

jeanluc

Fakülteli (1)

MesajTarih: Cum Tem 28, 2006 6:47 am    Mesaj konusu: konservatuvar Alıntıyla Cevap Gönder

öncelikle konservatuvarlar ile müzik eğitimi veren diğer fakülteleri karıştırmamak gerekir.
kemancı da bahsetmiş zaten.
müzik fakültelerinin amacı müzik eğitimi vermektir.ama asla müzisyen yetiştireceğini garanti etmez.müzik öğretmenliği bölümleri de mevcuttur.lise ve dengi okullarında müzik öğretmeni olursun.
konservatuvar ise, amacı tamamiyle müzisyen yetiştirmeye yönelik okullardır.istanbulda sadece 3 tanedir.msü, iü ve itü. itü, türk müziği ağırlıklı konservatuvarken, iü ve msü batı eğitimi vermektedir.
konservatuvarlar, her dal için farklı yaş sınırlarında öğrenci kabul ederler.mesela keman için 12dir yaş sınırı.
(eğer değiştiyse bilemem) bunun nedeni, kemancı olacak öğrencinin, o yaşlarda en geç kemana başlaması gerektiğidir.etrafınıza baktığınızda büyük kemancıların 4-5 gibi yaşlarda başladığı görülmektedir.(ben 7 yaşında başladım, büyük kemancı olamadım, iri oldum :p)
öss ile hiçbir ilgisi bulunmayan konservatuvarlar, tamamıyla kendi denklerindeki okullardan öğrenci alırlar.
ama tiyatro ve şan bölümüne girmek isteyen öğrencilerin össye girme zorunluluğu olduğunu belirtmeliyim.
dışardan yaş sınırına takılmadan girebilmek için, güzel sanatlar lisesi gibi müzik eğitimi veren bir liseden mezun olmak, konservatuvar lise devresinde (orta ve lise) bulunan tüm derslerden seviye ile başarılı olmak gerekmektedir.keman öğrenecek bir öğrencinin, 6 yıllık solfej müfredatından mezun olması gerekmektedir.bunun armonisi var, teorisi var, ritmiği var vs vs...
en güncel ve en sağlıklı bilgiyi tabiiki okullardan edinebilirsiniz.bu bahsettiklerim güncel olmayabilir.
msü devlet konservatuvarı yeni ismiyle mimar sinan güzel sanatlar üniversitesi devlet konservatuvarı telefon numarası 0212 260 10 50 santraldan öğrenci işlerine bağlatarak giriş koşulları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. yolunuz düşerse giriş koşullarının olduğu kitapçığı edinmeniz daha sağlıklı olur.
ytü, bilgi, marmara gibi okullar öss sonrası belli bir baraj puanı ve yetenek sınavıyla öğrenci kabul eder.eğer ciddi çalışır, çoğu zaman yetersiz kalan hocadan yetinmeyip dışarıdan ilginiz, bilginiz veya belki özel ders ile destek yaparak "müzisyen" olarak o okuldan mezun olabilirsiniz.bunun örnekleri mevcut...
iki okulun farklı amaçlarla eğitim vermesinin yanı sıra, ciddi müzisyen olabilmek için konservatuvar disiplini ve kültürü edinmek gerektiğini de eklemek isterim.her cuma sınıf arkadaşlarınızla senfoni konserine gitmek, okul dahilinde havayı soluyup kantinde ödev çözmek, çalışma odası bulamadığınızda tuvalette çalışmak bunlardan sadece birkaçıdır...
kolay gelsin...
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder Üyenin web sitesi MSN Messenger

nagmee

Genel Moderatör

MesajTarih: Cum Tem 28, 2006 8:35 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

şimdi hocam beni almazlarmı keman için konservatuara... yaş 23 te Sad
Başa dön

KicK_DruM

Aktif

MesajTarih: Cum Tem 28, 2006 10:36 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sevgili Jeanluc, mesajın biraz garip geldi..

Konservatuarların öss ile alakalı olmadığını söylemişsin, ve birkaç cümle sonra öss den baraj puanı istediğini yazmışsın..Tüm konservatuarların lisans kısmına öğrenci alınırken öss den okulun karar vediği baraj puanını geçmen gerekir.(ki bu genelde 160 tır)

Bir diğeri istanbulda 3 adet konservatuar olduğuna dair.. yine bir kaç cümle sonra ytü, bilgi, marmara dan bahsetmişsin... itü,iü,msü gibi ytü,bilgi (müzik bölm kapandı),haliç uni gibi birçok lisans düzeyinde konservatuar vardır istanbulda..

Yanlış bilgiyse düzeltirsen, yada ben yanlış biliyorsam beni uyarırsan sevinirim...
Başa dön

KicK_DruM

Aktif

MesajTarih: Cum Tem 28, 2006 10:50 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

nagmee yazmış:
şimdi hocam beni almazlarmı keman için konservatuara... yaş 23 te Sad

Arkadaşın bahsettiği 12 yaş ortaokul düzeyi için sanırım Smile

Lisans düzeyinde genelde 30 a kadar yolu var.. Ama her okul farklı bir alt ve üst düzey belirliyor, girmek istediğin okula danışmalısın..
Başa dön

DEKAN

Site Yöneticisi

MesajTarih: Cum Tem 28, 2006 11:43 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

emrecim keman için 30 a kadar yolu var dediğim müzik eğt. fak. olabilir ancak.. Konservatuarda Ulaş'ın dediği gibi sınırlama var..

nagmee

Genel Moderatör

MesajTarih: Cum Tem 28, 2006 11:49 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

vallahi iyice kafam karıştı Smile)) ama bu yaş sınırının konservatuarda jeanluc'un dediği gibi 12 olması (eğer öyleyse) yani bu kadar alt seviyede olması saçma değilmi?

KicK_DruM

Aktif

MesajTarih: Cum Tem 28, 2006 11:52 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

nagmee isimli üyemiz konservatuarın lisans bölümüne gitmek istediğini belirtmiş, 12 yaş sınırı nasıl olabilirki lisans düzeyinde Smile bildiğim kadarıyla konservatuar olsun, eğitim fakültesi olsun, lisans düzeyindeki girişlerde daha önceden müzik eğitimi olması yada belli bir yaş problemi yok..

Benim lisede fen bölümünü bitirip bilgi üniv konservatuarında okumamı örnek gösterebiliriz Smile
yada eşit ağıtlık mezunu arkadaşlarımın ist univ kadıköydeki konservatuarda..

Yanlışsam düzeltin..
Başa dön

Ozan Rüzgar

Kategori Moderatörü

MesajTarih: Cum Tem 28, 2006 12:15 pm    Mesaj konusu: Vay vay Alıntıyla Cevap Gönder

Soru konservatuvara nasıl girilirdi sanırım
Bugün kafam patladı nette biraz gülmek istiyorum. Belki siz de gülmek istersiniz.
Konservatuvara kapıdan girilir. Smile

Burada nicedir güzel bir paylaşım var. Ne mutlu, insanlar sorabilecek birilerini buluyor, ne mutlu soruları cevap buluyor. Ah ah ne kadar kıskandım oysa . Bizim zamanımızda soracak kimsemiz yoktu. Ne kulak programı vardı çalışacak , ne de çaldığımız solo enstrümana bilgisayar eşlik yapıyordu. Yanni'nin bir notası lazım olmuştu da bir arkadaş vermemişti bana notaları Sad

Sizi şanslı çocuklar sizi.

Unutmayın sakın bunları. Siz de başkalarına yardımcı olun. E mi...

( Yaş ve konum itibariyle sözlerim uygun sanırım Smile )

http://bisgenplaylist.blogspot.com/
http://yaratici-drama.blogspot.com/
http://www.facebook.com/pages/BiSGen/148332678530172?v=wall

En son Ozan Rüzgar tarafından Cum Tem 28, 2006 8:18 pm tarihinde değiştirildi, toplam 2 kere değiştirildi
Başa dön

nagmee

Genel Moderatör

MesajTarih: Cum Tem 28, 2006 12:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Smile))) ben bacadan girsem direk daha iyi olur aslında Smile şimdi kapıda sıra vardır falan Smile evet çok güzel bi paylaşım var. 2 gündür ben ortalığı karıştırıyorum galiba sorularımla Smile olay olacak konservatuara girişim Smile
şaka bi yana gerçekten zaman ayırıp soruları cevaplamaya çalışan yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. bilmediğim şeylerde öğreniyorum bazı konularda. örneğin viyolonsel ve çellonun aynı enstrüman olduğunu bilmiyordum Smile
sevgiler...

Ozan Rüzgar

Kategori Moderatörü

MesajTarih: Cum Tem 28, 2006 12:36 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Sevgili nagme senin en güzel teşekkürün çalışarak oraya girmenle o da olmazsa dışarıdan bir şekilde müzikle uğraşarak ter dökerek olacak. Dünyanın en çok konuşulan dili İngilizce İspanyolca değil emin ol müzikçe. La nereye gidersen git La'dır.
Müzik dünyanın en büyük ülkesi en demokratik yeridir.
Yaratıcıdır, çalışmayana ekmek yoktur.
( Piyasadan bahsetmiyorum bu arada )
Tüm bu olumsuz şeyler olurken dünyada en temiz en naif başkente sahiptir müzik.

Dostoyevskinin bir sözüyle bitireyim cümlemi : "Dünyayı güzellik kurtaracak!"

http://bisgenplaylist.blogspot.com/
http://yaratici-drama.blogspot.com/
http://www.facebook.com/pages/BiSGen/148332678530172?v=wall

En son Ozan Rüzgar tarafından Cum Tem 28, 2006 12:38 pm tarihinde değiştirildi, toplam 1 kere değiştirildi
Başa dön

KicK_DruM

Aktif

MesajTarih: Cum Tem 28, 2006 12:38 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bir müzik ansiklopedisi okusan bunu daha önce de öğrenebilirdin Smile birazda araştırmaya yönelik bu sorunlar.. Lafım sana değil nagmee sakın yanlış anlama, bisgen arkadaşım okadar mantıklı konuşmuşki, hadi bizde yine biraz yaş var fakat yeni yetişen gençlik o kadar üşengeç bir hale geldiki..Herşey ayaklarına geldiği için çok rahatlar, ama bu rahatlık onlarda avantaj değilde daha böyle bir rahatlık ,genişlik yaratıyor bence..Bizim zamanınızda bırakın müzik programını, bi amiga bi commodore 64 vardı Smile şimdiki doğan bebekler pentium 4 ün önüne oturuyor.. Gerçekten çok şanslılar, belki bizde..Aradığımız herşeyi bulabilip, herşeyi danışıp öğrenebiliyoruz...konservatuara hazırlanan bir gencin hoca bulmasına bile gerek olmuyor, bir bilgisayar bir internet bağlantısı yeter Smile
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  

Bu Bölümün Tüm Sayfaları | Sayfaya git 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sonraki

1. sayfa (Toplam 10 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız