Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:

Şifre:

Her ziyaretimde otomatik giriş yap

[ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]

Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE

Mini Menü

Müzik Terimleri Sözlüğü
BACH Notaları
CHOPIN Notaları
BEETHOVEN Notaları
MOZART Notaları
VIVALDI Notaları
PAGANINI Notaları
PALESTRINA Notaları
TCHAIKOVSKY Notaları
ALBENIZ Notaları
SCHUBERT Notaları
HANDEL Notaları
TELEMANN Notaları
Klasik Gitar Notaları
Pano Klavuzu

Fakülte GOOGLE

Google Önerileri

Dünya Sıralamasında -Fakülte-

BALABAN

Başlığa cevap gönder    -> Üflemeli Çalgılar
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

meyzen

Üye

Durumu : Offline

MesajTarih: Pzr Mar 02, 2008 1:59 am    Mesaj konusu: BALABAN Alıntıyla Cevap Gönder

balaban paylaşım
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder
Sponsor

rastmethal

Üye

MesajTarih: Pzr Mar 02, 2008 4:27 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

BALABAN DİLLİ DEĞİLMİ ?
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder

meyzen

Üye

MesajTarih: Pzr Mar 02, 2008 10:19 am    Mesaj konusu: balaban Alıntıyla Cevap Gönder

balaban genelde türki cumhuriyetlerde kullanılan meye benzerlik gösteren bir alettir.kamış vasıtası ile çalınır tıpkı mey gibi.çalım tarzları farklıdır.ses tınısı meyden farklıdır.meyden daha yumuşak bir ses verir.meyde üstte 7 altta bie delik varken balabanda üstte8 altta bir delik vardır ve bazen yine son kısımlarda arka taraftan bir delik daha açılır 1 oktav pes hali tam yakalamak için.bir nevi ton ayarı gibi düşünebiliriz.
mey ve balaban perdeisz çalgılar olarak düşünülebilir dudak senk. ile farklı sesler elde edildiğinden.örneğin bağlamada bastıgın do yada la o sese yakındır bunu parmakla pek değiştiremezsin fakat mey ve balabanda dudak haraketi ile bu değişir.

SAYGILAR VE SEVGİLER

BAL2.bmp
 Açıklama:
 Dosya Boyutu:  225.05 KB
 Görüntüleme:  9724 Kere

BAL2.bmp

Başa dön

hakan09

Üye

MesajTarih: Prş Mar 20, 2008 4:01 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

teşekkürler bende bunu merak ediyordum,peki üfleme biçimi meye göre nasıl değişiyor,bi de sesi asıl değiştiren o mu yoksa kamışta önemli mi,bi de türkiye de nerde bulabiliriz iyi balaban(ne çok soru sordum değil mi) şimdiden teşekkürler.

bandocuu

Üye

MesajTarih: Sal Hzr 24, 2008 8:44 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sesini hatırlayamıyorum...
Başa dön

senturk_tr

Fakülteli (3)

MesajTarih: Pzr Tem 06, 2008 10:29 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ya amcam balabana başlamış yaklaşık bi senedir elinde ama bi sarı gelini sadece anımsatıyo elime bi aldım yarım saat adam gibi ses çıkarmaya uğraştım Gül bi daha aldığımda yine öyle uğraşıyorum amcam da iyice soğüumuş tabi çalamayınca çünkü hocası yok ona bi hoca arıyorum istanbulda ders veren varsa bana ulaşabilirmi öğrensin ya çok güzl bi sesi var. yoksa bana verecek balabanı Smile Kemanemden soğurum falan sonra Confused
Başa dön

emoonn

Üye

MesajTarih: Pts Ağu 11, 2008 6:52 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ya sümer ezgünün programındaydı sanırsam mey-duduk-balaban aynı aletlermiş heralde.doğru mu??

öjbe

Üye

MesajTarih: Sal Eyl 16, 2008 6:23 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

emoonn yazmış:
ya sümer ezgünün programındaydı sanırsam mey-duduk-balaban aynı aletlermiş heralde.doğru mu??

yanlış mey duduk balaban farklı çalğılardır. benzer yapıları vardır.bunlar türkçenin lehçelerine benzer.tadları farklıdır.mey türkiye balaban azerbaycan duduk ermenistanda çalınır çoğunlukla
Başa dön

Trityum

Yeni Üye

MesajTarih: Çrş Tem 22, 2009 8:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar bir alet var elimde ama ne olduğunu çıkaramadım. Balaban, mey ve duduk karışımı. Gövde duduğa benziyor daha çok ama baş kısmı duduktaki gibi geniş. Kamış olarak mey kamışına benzer bir kamış kullanıyorum. Bu nasıl oluyor? Şöyle:

İstanbulda sınırlı bir vakit için bulunuyordum. Balaban almak için bir müzik makete girdim. Ama balaban-mey-duduk üçlüsü arasındaki farkları bilmediğimden adam bana mey verdi, bu bence daha iyi seslerinde fark yok hem bizim müziğimize daha uygun diye. E aldık. Kamışlarıyla beraber.
Tokat'a döndüm, Tokat'ta yaşıyorum. Burada bir kaval ustası var Yaşar Güçgün adına ünlü bir usta. Bir müzikmarkette meyimi bu ustadan getirttiğim balabanla takas ettim. Adam satış esnasında "Balaban, duduk aynı enstrümanın farklı adlarıdır"diyerek verdi enstrümanımı. Yeni de kamış aldım. Ama sonradan BU SİTE vasıtasıyla enstrümanımı incelediğimde enstümanımın gövde kısmının ana hatlarıyla duduğa, baş kısım genişliğiyle balabana benzediğini, kamışının mey kamışı olduğunu öğrendim.
Aletten bu üç enstrümanın karışımı bir ses çıkıyor ama daha çok balabana benziyor. Şimdi sorum şu: Balaban kamışları ne kadardır, enstrümanım daha çok duduğa benziyor duduk kamışı mı almalıyım?
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder MSN Messenger

öjbe

Üye

MesajTarih: Çrş Tem 22, 2009 8:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

dostum balaban ve duduk estmanlarına takacagın kamışa göre ve üfleme şekline göre değişik sesler elde edebilirsin.yani ustanın dediği hem doğru hem yanlış aslında eksik.sendeki olaya gelince balaban kamışları 60-70 lira falan mey kamışlarıda öyle. balaban kamışı bulamazsan kaliteli mey kamışı kullanman gerekir.balaban ve duduk kamışlarını mey kamışından ayırt etmen kolay olacaktır balaban ve duduk kamışları kahve rengi yakılmış gibi görünür ve altına ip sararlkar gövdeye yerleşmesi bakımından.mey kamışlkarında bu özelliğe pek rastlanmaz.sen istsende bir aletten 3 değişik est sesi çıkaramazsın ayrıca :-)
Başa dön

alanyamüzik

Üye

MesajTarih: Cmt Ağu 08, 2009 12:03 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

mey kamışı ile balaban veya duduk kamışı arasında sadece kamışın cins özellikleri farklıdır..yani alt kısmının ip olması yakılması fark etmez..tatlı su kenarı kamışları ve zamanında kesim yapıldığında etli kamışlardan çok güzel duduk kamışı olur...ancak mey kamışları ise genelde ülkemizde deniz kıyısı şehirlerde yapıldığı için tuzlu su kamışı işlemesi bakımından sert ve tınısıda tizdir..mey kamışına daha yatkındır..duduk kamışı ve mey kamışı sadece cins yönünden birbirinden ayrılır..hatta çoğu zaman duduk kamışı olan kamışda tıpki mey kamışı gibi ses çıkarabilir..bunu ayırt edecek olan çalan kişilerdir veya yapan kişi sizleri doğru yönlendirmelidir...duduk kamışı mey kamışına göre boy olarak uzundur..mesela la,sib ve si duduklara göre ortalama 12cm boyunda olması gerekir..do duduk kamışı ise 11 cm civarındadır..re ve mi duduk kamışları ise 7 cm ile 8 cm arasında değişir..bu ses değişmelerini etkileyen diğer faktörler duduk kamışının duduğa ağız kısmından takılan yerin geniş veya dar olması ile ilgilidir..bu duduğun akordunu çok etkilemektedir..eğer ağız kısmı geniş ise ve üst perdelerde tizlik yaratıyorsa kamışın duduğa giren alt kısmına ince makara iplik dolayınızki kamışın boyu yükseldikçe pesleşsin..bu yöntem tam terside olabilir duduğunuzda..üst perdeler pes ise ya duduğu ağız kısmı genişletin(tabi işi bilen birine yaptırısanız daha iyi olur)yada kamışın fazla ipini çözerek kamışın içeriye daha fazla girmesine yardımcı olun..bu akort yapma işi aynı şekilde meyde de kullanılır..

gördüğüm kadarıyla duduğa veya meye meraklı arkadaşlar bi şekilde bunları temin ediyorlar ve çalımaya başlıyorlar..ancak bu entrümanı çalmada birinin yardımı olsa çok kısa sürede çalabilirsiniz..ancak kendi kendine çalışacaklar için bir kaç bilgi paylaşacağım..
öncelikle almış olduğunuz ürünün kamışının o alete uygun olduğundan emin olunuz. eğer kamış ile entrüman birbirini tamamlamazsa sizin öğrenmenize engeldir..düşünün bir melodi çalacaksınız ama sesler tutmuyor.. bu şekilde öğrenemezsiniz..kulağınıza hoş gelmeyen sesi üflediğinizde sizin öğrenme isteğinizi kırar...kamışı entrümana takmadan önce ilk çalacağınız zaman dudaklarınız ile ıslayınız..veya bi bardağın içine sus koyup içinde biraz bekletinki kamış ıslansın ve yumuşasın..sonra ortasındaki kelepçe diye adlandırılan ağaç parçasını aşşağıya doğru indirdiğinizde kamışın ağzı kapanır..yukarıya doğru çıkardınızda ise kamışın ağzı açılır..öncelikle o kelepçenin yerini bulunuz..rahat üfleyebileceğiniz bi konumda bırakınız..eğer kelepçe kamışı tam kavramıyor ve ayarladığınız yerde durmuyorsa dilinizle o kamışla kelepçe gelen yeri hafif şekilde ıslayın böylece kelepçe kamıştan kaymayacaktır..kamışı uygun konuma geldikten sonra kalın olan alt kısmından entrümana takın ve üflemeye başlayın..dudukta olsun meyde olsun üstten 5 parmak kapalı üflediniz pozisyon entrümanın karar sesi olur ve o ses la olarak kabul edilir..yani çalacağınız melodiyi üstten 5 parmak kapalı şekilde bitireceksiniz..artık karar sesine göre diğer sesleri üfleyebilir ve çalışabilirsiniz..yani tüm bunları yaptıktan sonra kendi başınıza eğer nota okuyabilirsanız artık bi metod dan çalışma vaktiniz gelmiş demektir..
ama tekrar hatırlatmada fayda var kesinlikle kamış ve entürüman uyumlu olmalıdır..eğer kamışınız kırılır ve yenisini almak durumunda kalırsanız entrümanıda yanınızda götürün ki orda kamışlar içinde ayarlayabilesiniz..
uyumsuz bi kamışla nefesli entrüman çalmak akordu olmayan saz ile melodi çalmaya benzer..isterseniz bi deneyin bakalım doğru sesler çıkıyormu:))herkese iyi çalışmalar..soruları olan arkadaşlara bilgim dahilinde yardımcı olurum...ben bu entrümanların imalatı ile uğraşıyorum 15 senedir....herkese iyi çalışmalar..

Başa dön

mrlawyer63

Yeni Üye

MesajTarih: Cmt Ağu 06, 2011 4:19 pm    Mesaj konusu: Balaban Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar alanyamüzikden aldım La karar Erik balaban aslında daha önce Mey denemiştim ama balabanın tonu daha yumuşak diye balaban aldım sesine hastayım ama parmak pozısyonları yok hıcbır yerde Allah rızası ıcın bu ısın erbabı bırı en azından bı kagıda cızıp resmını cekıp paylassın burda.. Balaban veya duduk parmak pozısyonları...

civaner

Yeni Üye

MesajTarih: Prş Şub 02, 2012 4:43 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

http://www.mey.gen.tr/Mey/Tr/duduk_ve_digerleri.htm

Bu adresteki resimlere göre baktığımızda yukarıdaki resimdeki enstrüman duduk'a daha çok benziyor.
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  

1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz