Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:

Şifre:

Her ziyaretimde otomatik giriş yap

[ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]

Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE

Mini Menü

Müzik Terimleri Sözlüğü
BACH Notaları
CHOPIN Notaları
BEETHOVEN Notaları
MOZART Notaları
VIVALDI Notaları
PAGANINI Notaları
PALESTRINA Notaları
TCHAIKOVSKY Notaları
ALBENIZ Notaları
SCHUBERT Notaları
HANDEL Notaları
TELEMANN Notaları
Klasik Gitar Notaları
Pano Klavuzu

Fakülte GOOGLE

Google Önerileri

Dünya Sıralamasında -Fakülte-

En iyi kromatik akort aleti?

Başlığa cevap gönder    -> Keman
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

tan07

Üye

Durumu : Offline

MesajTarih: Çrş Ağu 11, 2010 2:32 pm    Mesaj konusu: En iyi kromatik akort aleti? Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar kromatik dijital akort aletleri hakkında bikaç sorum olacak...

1) Profesyoneller genelde hangi markayı kullanıyo?

2) 20-25 TL lik akort aletleriyle 80-90 tl lik akort aletleri arasında büyük farklar var mı?

3) Hem akort etme hem de metronom özelliği olan ürünler akort kalitesini düşürür mü??

4) "Pedal Tuner" nedir?

Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için:))
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder MSN Messenger
Sponsor

KEMANİnejdet

Fakülteli (1)

MesajTarih: Çrş Ağu 11, 2010 8:20 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

1- akort aleti kullanan adama ne derece profesyonel denir bilmiyorum
profesyonel icracılar akort gibi bi konuda akort aletine falan gerek duymazlar.

2- 20 liralıklardan al bence, fazla para vermeye gerek yok.

3- düşürmez.

4- ben kullanmadığım için bu soruna cevap vermem doğru olmaz
kullanan varsa açıklasın. o zaman kullanım tecrübesinden dolayı daha doğru olur.

Smile

Kendinize inandığınız kadar inanın...
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder Üyenin web sitesi

erdem26

Üye

MesajTarih: Çrş Ağu 11, 2010 11:36 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ben kromatik akord aletlerinin kullanımını tavsiye etmiyorum.

http://www.kemanogren.com/keman2.html

bunun yerine gitar bas akord aleti kullanmanızı tavsiye ederim. nedenine gelince kromatik akord aletleri fazla hassas. bu da yeni başlayanlar için tam yeşil ışığı yakmak için defalarca parmak pozisyonunuzu değiştirmeniz gerek demek. bu da hem gereksiz hem de bazen örneğin biraz yaya yaptığınız baskı farklı olsa aslında tel tam sese akord edilmesine rağmen sanki akordsuzmuş gibi gösterebiliyor. ibre biraz yukarı aşağı kaymış olabiliyor. bunu da genelde armonik uyuma göre kemancıların yaptığı şekilde bir teli bir alttaki tele göre çektiğinizde görebilirsiniz. bunu bana hocam göstermişti hayret etmiştim. normalde sesler tam akortlu iki teli aynı anda çektiğinizde bir uyum oluşuyor ama yayın baskısında biraz değişiklik yapınca sanki akord kaçmış gibi gözüküyor.

o yüzden tavsiyem bas gitar akord aleti. onda sadece yeşil ya da kırmızı ışık yanıyor.

zaten bir noktadan sonra tamamen kulaktan (iki teli birbirine çekerek armonik uyuma göre, alttaki tel üstteki telin beşlisi mi oluyordu. tam hatırlamıyorum Rolling Eyes ) akord yapmaya başlarsınız. kemanın akordunda en çok bu yöntem kullanılıyor. ancak kulağın seslere alışması için biraz zaman geçmesi gerekli ..

tan07

Üye

MesajTarih: Prş Ağu 12, 2010 1:21 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bir sorum daha olacak... akort aletini kullanırken doğru bölgede olduğumuzu nasıl anlayacaz? Yani bir notanın pesi de tizi de aynı harf ile gösterildiği için doğru tonu nasıl yakalayaz? Kemana yeni başladığım için akorttayken seslerin nasıl olduğunu bilmiyorum ondan sordum ...
Başa dön

safir

Üye

MesajTarih: Prş Ağu 12, 2010 7:01 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sağ ve sol da kırmızı ışıklar vardır ortada ise yeşil ışık
soldayken pes
sağdayken tiz basmışsındır ortada yeşil yanıyorsa temiz çalıyorsun demektir kolay gelsin
Başa dön

tan07

Üye

MesajTarih: Prş Ağu 12, 2010 9:26 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Demek istediğim o değil, Mesela en ince telin akort aletindeki gösterimi E, akort doğru ise yeşil yanar tamam da bir üst oktava gerersek yani "tiz "E" bunda da yeşil ışık yanar. İşte sormak istediğim keman teli için doğru oktavda olduğumuzu akort aletinde nasıl anlayacaz?
Başa dön

erdem26

Üye

MesajTarih: Prş Ağu 12, 2010 9:45 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

genelde sadece tel takılırken kemanın kaba akordu burgulardan yapılır. diğer zamanlarda genelde hep alta bulunan fikslerden akordu yaparsınız.

altta bulunan sesler de akordu ancak bir iki ses aralığı kaydırdığı için problem olmaz. ilk tel takılırken ya da teller takılmışsa bile bu işten anlayan birisine kemanın akordunu yapmasını rica edebilirsiniz. daha sonra da akordu fikslerden yapacağınız için problem olmaz..

zaten bir noktadan sonra da seslere kulağınız alışacağı için burgudan akord yapabilirsiniz. örneğin la sesini yapıyorsunuz diyelim ister akord aletinden ses alarak, isterseniz burguyu çevirirken telleri çekerek tam la sesine ya da yakın bir sese burgulardan akordu yaparsınız. sonra da ince akordunu fiksler yardımıyla yapabilirsiniz.

tan07

Üye

MesajTarih: Prş Ağu 12, 2010 11:20 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Cevaplarınız için teşekkürler... Peki La teli (tsmye göre) 1 oktav daha yukardan akorda dayanıklı mı? Geçen gün ap tunerle akort yaparken yine "E" sesine göre yaptım ama ses çok inceydi ve daha hoşuma gitti ama tel çok gerilmişti. Acaba doğru tonda bu muydu yani hep 1 oktav aşağıya mı akort yapıyordum hep.. Önceden yaptığım akorda göre en kalın tel acayip derecede pes bi ses çıkarıyo(odun keserken çıkan ses gibi Smile Bu durum keman kalitesiz olduğundan mı yoksa akordu 1 oktav yukardan mı yapmalıyım
Başa dön

BasFlUdi

Fakülteli (1)

MesajTarih: Prş Ağu 12, 2010 11:47 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bilgisayarınızın mikrofonu yoksa ucuz bir mikrofon alıp AP tuner'ı yüklerseniz orada hangi oktav olduğunu da gösterir. Ap tuner'ın tanımına göre kemanın telleri kalından inceye doğru G3,D4,A4 ve E5.

tan07

Üye

MesajTarih: Cum Ağu 13, 2010 10:22 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

E4 den E5 e geçince 1 oktav mı fark ediyo ses? Ap tuner çok sorunlu bi program, 1 kez açınca 2. defa için yeniden yüklemek gerekiyo, algılamada çok fazla takılmalar oluyo ard arda nota basarken... O yüzden akor aleti almayı düşünüyorum... Bİ sorum daha olacak akort aletlerindeki ton jeneratörü nedir?
Başa dön

BasFlUdi

Fakülteli (1)

MesajTarih: Cum Ağu 13, 2010 5:54 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Evet, bir oktav farkediyor. AP tuner'i tekrar yuklemek gerekmiyor. Ilk kullanimdan sonraki acilislarinda "Use Tuner without registering" dugmesine tiklayacaksiniz. Ayrica normal tunerda sadece nota harflerini gorursunuz oktav rakamlarini goremezsiniz. Calarken duydugu seslere gosterdigi reaksiyon aynidir. AP tuneri takiliyor zannetmeniz saniyorum duydugu sesin volumu soldaki sutunun ortasindaki cizgiden asagiya indigi noktada son seste kalmasindan kaynaklaniyor. Bu bir program hatasi degil.
Ton jeneratorlu bir akord aleti kullanmadim ama belli ki secilen sesi cikartiyor.

erdem26

Üye

MesajTarih: Cum Ağu 13, 2010 9:44 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

aslında tsm akordu ile batı akordu arasında bir fark yok. hepsi standarttır. sol re la mi. tsm'de isimlendirirken batı müziği seslerine farklı isim veriyorlar sadece..

kontrol etmek için http://www.get-tuned.com/violin_tuner.php gibi bir yerden ses alıp doğru oktav olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

dediğim gibi böyle şeyleri denemeden önce biraz vakit geçmesi lazım. (burgudan akort yapma gibi.) burada çok güzel anlatıyor:

http://www.youtube.com/watch?v=T46ydyUq8WQ

ama ilk planda keman akordunu yapan birisine akord yaptırırsanız telleri uçurma ihtimali ortadan kalkmış olur. fikslerden akord yapacağınız için. bir de örneğin bir yerden la sesi aldığınızda akord düdüğü gibi teli aynı sese çektiğinizde titreşecektir. doğru ses olup olmadığını buradan da anlayabilirsiniz. zaten standart akord yaparken ilkönce la sesi akord ediliyor sonra mi teli la'ya göre, re teli la'ya göre en son olarak da sol teli re'ye çekiliyor.

Adongo

Fakülteli (1)

MesajTarih: Cum Ağu 13, 2010 10:50 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Arkadaşlar,
Birkaç ay önce bir akord aleti aldım ve gerçekten çok memnun kaldım. Buradan sizlerle de paylaşmak istedim.
Ürün şu;
http://www.mydukkan.com/urunler_detay.asp?id=6155&gid=116
Enstrümanın uygun bir yerine, arkasındaki klips ile sıkıştırıp kullanabilirsiniz.
Ben aleti enstrümanın kalağına takıp yürüyerek ses üflüyorum, böylece sıkılmıyorum. Smile
Sizlere de tavsiye ederim.
İyi çalışmalar... Smile

tan07

Üye

MesajTarih: Cum Ağu 13, 2010 11:56 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bu akort yöntemi hoşuma gitti ya ilk defa duydum:)).. Yani şimdi dışardan la sesi verdiğimizde la teli titreşiyo mu?

Bir de kemanda nota yerlerini ve oktavını tam anlamak adına soruyorum aşağıdaki gibi mi isimlendirme?

DO = Kaba çargah ::: ORTA TİZ
SOL= Rast ::: ""
RE= Neva ::: ""
LA= Muhayyer ::::::::::::::::::::::::::::Smile TİZ

Kıskaçlı akort aletleri yani linkteki gibi olanlar pek hoşuma gitmiyo... Pick Up 'lı olanlar daha iyi bence onlardan almayı düşünüyorum ama gördüm ki pek kimse akort aleti konusuna benim gibi takılmamışSmile İyi bi marka almayı düşünüyodum pahalı bişey işte uzun süre kullanırım kullanırım diye bi de akordu daha sağlam olur dedim... ama şu titreşim olayını çözsem almayabilirim akort aleti:)
Başa dön

erdem26

Üye

MesajTarih: Cmt Ağu 14, 2010 3:15 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

tan07 yazmış:
Bu akort yöntemi hoşuma gitti ya ilk defa duydum:)).. Yani şimdi dışardan la sesi verdiğimizde la teli titreşiyo mu?

evet tüm enstrümanlarda titreşir. ama çok yakından ses vermek gerekiyor. örneğin batıya göre re telinden la'ya basarsanız alttaki la teli de titreşecektir. zaten akort da bu titreşim ya da armoniye göre yapılıyor. örneğin la sesinin 5'lisi (bunu yanlış hatırlıyor olabilirim :) mi sesi. akord yaparken la'yı yaptıktan sonra telin biraz köprüye uzak yerinden la ve mi'ye aynı anda basıyorsunuz. videolarda da bu görülüyor. la teli ile la telinin 5'lisine basmak bir armoni oluşturuyor ve akordu bu şekilde yapıyoruz.

tan07 yazmış:

Bir de kemanda nota yerlerini ve oktavını tam anlamak adına soruyorum aşağıdaki gibi mi isimlendirme?

DO = Kaba çargah ::: ORTA TİZ
SOL= Rast ::: ""
RE= Neva ::: ""
LA= Muhayyer :::::::::::::::::::::::::::::) TİZ

türk müziğinde bu şekilde isimlendirme. ama akord ederken sol - re - la -mi olarak akord etmeniz gerekiyor. yani üstten ikinci teli akord aletindeki la'ya göre akord ediyorsunuz. isimlendirme olarak do - sol - re - la olarak isimlendiriliyor.

tan07 yazmış:

Kıskaçlı akort aletleri yani linkteki gibi olanlar pek hoşuma gitmiyo... Pick Up 'lı olanlar daha iyi bence onlardan almayı düşünüyorum ama gördüm ki pek kimse akort aleti konusuna benim gibi takılmamış:) İyi bi marka almayı düşünüyodum pahalı bişey işte uzun süre kullanırım kullanırım diye bi de akordu daha sağlam olur dedim... ama şu titreşim olayını çözsem almayabilirim akort aleti:)

dediğim gibi benim tavsiyem bas gitar akord aleti. zaten bir kaç ay sonra hocanız büyük ihtimal bir noktadan sonra kulaktan çalışmanızı tavsiye edecektir. aslında bunu daha önce yazmıştım ama tekrar yazayım.

örneğin bir 5-6 ay ya da neyse akord aletiyle ya da bir programla çalışılabilir. ancak bir noktadan sonra tüm sesleri kulaktan bulmak gerekiyor. bunun kulağınızın gelişmesi açısından çok faydası var.

mesela üstten ikinci tel re telinde sol basacaksınız, sesi tam bulamazsınız üst tel boş sol telinden faydalanabilirsiniz. ya da la telinde re basacaksınız bu sefer de üstten ikinci tel olan re teline aynı anda ya da ayrı ayrı basabilirsiniz. genelde birinci ve ikinci parmaktaki notaları bulmak için de ilkönce boş tel çalıp sonra ses aralığına göre birinci ve ikinci notayı bulabilirsiniz. ayrıca genelde la - si gibi birbirine bitişik olarak öğretilen notalar aslında bitişik değil. bunu da keman hocam anlatmıştı. gerçekten de biraz dikkatli dinlerseniz aralarında hafif bir aralık var.

bir de ses bulma konusunda. gene la telinde re basacaksınız. tam re basarsanız üstteki ikinci tel re de titreşir. ben hocam çalarken farkediyorum titrediğini de kendim çalarken titriyor mu titremiyor mu pek emin değilim -)

tan07

Üye

MesajTarih: Cmt Ksm 06, 2010 9:06 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar akort yaparken tele dokunduğumuz anda ibrenin ilk gösterdiği yer mi doğru yoksa son gösterdiği mi? Tele dokunduğumda bi sıfıra gidiyo ibre sonra ileri yada geri hareket ediyo nasıl olacak anlamadım yardım ederseniz sevinirim... Bu arada kemanı tellere dokunarak akort ediyom çünkü yay kullanrak akort ederken ibre çok fazla oynuyo da..
Başa dön

BasFlUdi

Fakülteli (1)

MesajTarih: Pzr Ksm 07, 2010 12:10 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Eğer ibre baştan iyi gösterip sonradan başını alıp gidiyorsa ben bir kac kez daha deniyorum. İlk tele vuruş ile daha sonra gecen bir iki saniyedeki pozisyonu kullanıyorum. çünkü tuner çevredeki seslerden de etkileniyor. Tını azaldıkca çevredeki sesler ağır basıyor (mesela bilgisayarın sesi). Bir de bazen başka bir telin tınısını gösterebiliyor, dolayısıyla son durduğu yerde gösterdiği nota harfi de farklı olabiliyor. Onun için hangi teli akord ediyorsam diğer telleri başparmağım ve diğer parmaklarımla kapatarak (hafifçe tutarak) tınlamalarına engel oluyorum.

tan07

Üye

MesajTarih: Pzr Ksm 07, 2010 12:05 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

anladım üstad deneyecem... ibre bazen 0 da durup ileri yada geri gidiyo, bazen de ileriden yada geriden 0 noktasına geliyo... ama sanırım dediğin sebepten dolayıdır
Başa dön

tan07

Üye

MesajTarih: Pts Ksm 08, 2010 11:56 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

diğer telleri kapamak işe yaramadı ibre yine kafasına göre takılıyo Gül
Başa dön
Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  

1. sayfa (Toplam 1 sayfa)