Üye Menüsü
  Kullanıcı Adı:

Şifre:

Her ziyaretimde otomatik giriş yap

[ Şifremi unuttum ]
 [ Üye Ol ]

Arama Yap

Gelişmiş Arama İçin
Fakülte GOOGLE

Mini Menü

Müzik Terimleri Sözlüğü
BACH Notaları
CHOPIN Notaları
BEETHOVEN Notaları
MOZART Notaları
VIVALDI Notaları
PAGANINI Notaları
PALESTRINA Notaları
TCHAIKOVSKY Notaları
ALBENIZ Notaları
SCHUBERT Notaları
HANDEL Notaları
TELEMANN Notaları
Klasik Gitar Notaları
Pano Klavuzu

Fakülte GOOGLE

Google Önerileri

Dünya Sıralamasında -Fakülte-

Nota okuma

Başlığa cevap gönder    -> Genel Sohbet / Kampüs Cafe
Önceki başlık :: Sonraki başlık  
Yazar Mesaj

joreynahelin

Yeni Üye

Durumu : Offline

MesajTarih: Cum Hzr 18, 2010 10:47 am    Mesaj konusu: Nota okuma Alıntıyla Cevap Gönder

ya kemana yeni başladım.1 aydır gidiyorum.Nota okuma bilgim az.
Okulda da müzik dersi görmediğimiz için portede yazan notaları seri bir biçimde kemanda çalamıyorum.Notaları biliyorum.
Bu sorunu nasıl aşacağım?Aynı zamanda nasıl geliştireceğim? Confused Confused

Sponsor

BasFlUdi

Fakülteli (1)

MesajTarih: Cum Hzr 18, 2010 3:24 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Size yararı olur mu bilmiyorum ama bundan 50 yıl önce ilkokulda mandolin dersi alırken ben de aynı zor durumdaydım. Kalabalık bir sınıfta hoca tahtaya notasını yazdığı parçayı tek tek çaldırıyordu. Benden önce iki kişi doğru çalarsa işim kolaydı, parçayı öğrenip kulaktan çalıveriyordum. Notaya aldırış ettiğim yoktu. Ama benden başlarsa öylece kalıyordum.
Lisede yan flüt öğrenirken notaya ihtiyaç duydum, çünkü her notanın birbiriyle ilgisi olmayan bir parmak pozisyonu vardı. Ama notayı ismiyle değil, parmak pozisyonu ile öğrenmiş oldum. Yani notayı tanımadan nota ile parmak pozisyonu arasında bilinçaltı diyebileceğim bir ilişki kurulmuş oldu.
Daha sonra flüdü tamamen bırakıp gitara başladım. Onda da hiç nota kullanmadım. Derken müziğe 10-15 yil ara verip klavyeye ve bağlamaya başladım. Yine hiç nota kullanmadım. 2003 yılında katıldığım TSM koro çalışmalarında elimize nota verdiler ve oradan bize öğretilen şarkıları takibetmeye başladım. Derken notaya ısındım ve notasız yapamaz oldum. Fakat yine notayı ismiyle değil bir önceki nota için söylenen sesten farkıyla öğrendim. Bundan 4 yıl önce uda, 3 yıl önce bas flüde, 1 yıl önce de kemana başladım. Notayı yine ismiyle değil çaldığım aletlerdeki pozisyonla tanıyorum. Simdi klavyeyi de aynı şekilde bir önceki sese olan aralığıyla çalıyorum.

Yani özetle notayı ismiyle değil parmak poziyonuyla kullanmaya başladığınız zaman kestirmeden gitmiş oluyorsunuz.

joreynahelin

Yeni Üye

MesajTarih: Cum Hzr 18, 2010 6:13 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

evet gerçekten dinledim çok güzel.Fakat solfej bilgim yeterli değil.Bu nedenle öğretmenin verdiği parçaları porte üzerinde okuyup çalamıyorum.
Öğretmen çaldıktan sonra biraz olabiliyor.Ama uzun parçalarda işim daha zor olyor tabi.
Hocaya sordum bana ; Sık sık müzik defterine notaları yaz,oku ve kemanda çal dedi.
Ama cidden benim için zor çünkü ben müzik dersi ve solfej dersi görmeden kemana başladım.

BasFlUdi

Fakülteli (1)

MesajTarih: Cum Hzr 18, 2010 8:37 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

"Dinleyin beni" başlıklı linkler benim imzam olduğu için her mesajımda çıkıyor. Size cevabımın bir parçası değildi, ama dinleyip cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim.

Benim söylemek istediğim, notanın adını ezberlemek yerine parmak pozisyonunu ezberlerseniz daha kolay olur. Sanırım siz notaya baktığınız zaman önce adını bulmaya çalışıyorsunuz, sonra notanın adından parmak pozisyonunuzu düşünüp basıyorsunuz. Cünkü parmak pozisyonlarını notanın adına bağlayarak öğrendiniz. Oysa notanın görünümünden tekrar öğrenebilirseniz ve çalışırken notaya bakıp notanın ismini değil parmak pozisyonunuzu düşünürseniz beyninizdeki aracıyı ortadan kaldırmış olur, hedefe daha hızlı ulaşırsınız. Notaların isimlerini bilmek birisi ile iletişim yaparken gerekli ama çalarken değil.

Burada size yarayacak bir tablo: http://www.muzikfakultesi.com/paylas/download.php?file=252Kemanda-Nota-Yerleri.JPG

joreynahelin

Yeni Üye

MesajTarih: Cum Hzr 18, 2010 10:47 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

hmm anladım yani portede la telindeki *si*yi gördüğüm zaman.1. parmak diyeceğim.
Evet anladım gerçekten ben önce notanın ismini bulup sonra çalmaya çalışıyodum.
Yani artık parmak yerlerini ezberliyceğim.

...kemane...

Üye

MesajTarih: Cmt Hzr 19, 2010 3:26 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bende aynı şekilde yaptım..kemanda parmak yerlerini ezberledim...şimdi çok zorluk çekiyorum..bi parça çalırken mesela la-si-re-sol-fa gibisinden çalacağıma,1. 2. parmak diyerek çalıyorum...yani notayı kağıt üzerinde grdüğüm zaman bu fa yada si diye diyemiyorum direkmen...çok zorluk çekiyorum anlayacağınız...Sad

joreynahelin

Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Hzr 20, 2010 1:30 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ya hayır hiç müzik dersi görmemiş nota felanda bilmiyodum.Yeni yeni öğreniyorum !! Gerçekten çok zorlanıyorum ..

alkan548

Yeni Üye

MesajTarih: Pts Şub 27, 2012 9:37 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

indiremiyorum kardeş yyardımcı olurmusun(yada ban özel mesajla yollarmısın lütfen şimdiden teşkkürler) Gül Embarassed

Celebthol

Aktif

MesajTarih: Çrş Şub 29, 2012 12:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Müzik yapmanın(Yani onu enstrüman ile çalmanın) ilk aşaması onu söyleyebilmektir. Yani müziğin en yalın hali, onu ağzınla söylemektir. Bunun için Solfej eğitimi lazım. Ben kompozitör olmak için hazırlanıyorum şu an 3A seviyesine kadar solfej bilmem lazım tüm anahtarlar karışık.

Sizlere önerim ise;

Eğer kemanı hobi olarak düşünüyorsanız, Muammer sun ile başlamak ve 1. kitabı bitirmek işinizi epey rahatlatacaktır.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder

yusufbadem

Yeni Üye

MesajTarih: Prş Nis 19, 2012 11:18 am    Mesaj konusu: Klarnet öğrenme aşkı Alıntıyla Cevap Gönder

Ben klarnet çalmaya gönül verdm. 1Yıldır amatör olarak klarnet üflüyorum.
Bana bu konuda eğitim verecek arkadaş arıyorum
Tekirdağ/çerkezköy

Birde nota okumayı öğrenebileceğim bir site?

serif63

Yeni Üye

MesajTarih: Pts Hzr 04, 2012 1:37 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

selam sorunuza yardımcı olurum inşllah bence enstronmandan önce notalrı ögrensen daha iyi olur you tube lullansan çok faydalıbilgiler var

viobio

Fakülteli (1)

MesajTarih: Cmt Hzr 09, 2012 7:07 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

keman kursunda keman dersi ile solfej dersi de alıyorum bana yararı var mıdır? varsa bunlar nelerdir?
Muhakkak ki Allah, adaletli olmayı ve ihsanı ve akrabalara vermeyi emreder. Ve fuhuştan, münkerden (Allah'ın yasakladığı şeylerden) ve azgınlıktan (hakka tecavüzden) sizi nehyeder. Böylece umulur ki siz, tezekkür edersiniz diye size öğüt veriyor.
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder

zenno

Üye

MesajTarih: Cum Arl 14, 2012 12:22 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

BENDE NOTA YERLERİNİ BİLMİYORUM YENİ KEMANA BAŞLADIIM HİÇ BİR ŞEKILDE SOLFEJ DERSİ ALMADAN HOCA TAHTAYA BİR PARACANIN NOTALARINI YAZDIGINDA HANGİ NOTA NEDİR BİLMİYORUM PARMAK YÖNTEMİNİ DENİYORUM AMA SANIRIRM ODA BAŞARILI DEĞİL NE YAPMAM LAZIM Sad NOTALARI EZBERE BİLİYORUM AMA ÇALAMIYORUM BİDE O SIKINTI VAR NOTA İSİMLERİNİ SADECE BİLİYORUM
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder MSN Messenger

Düşününce

Üye

MesajTarih: Cum Arl 14, 2012 2:18 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

zenno yazmış:
BENDE NOTA YERLERİNİ BİLMİYORUM YENİ KEMANA BAŞLADIIM HİÇ BİR ŞEKILDE SOLFEJ DERSİ ALMADAN HOCA TAHTAYA BİR PARACANIN NOTALARINI YAZDIGINDA HANGİ NOTA NEDİR BİLMİYORUM PARMAK YÖNTEMİNİ DENİYORUM AMA SANIRIRM ODA BAŞARILI DEĞİL NE YAPMAM LAZIM Sad NOTALARI EZBERE BİLİYORUM AMA ÇALAMIYORUM BİDE O SIKINTI VAR NOTA İSİMLERİNİ SADECE BİLİYORUM

Nota okuma pratiği ancak okuyarak gelişir . Başlangıç için ise Celebthol'un dediği gibi Muammer Sun Solfej 1 kitabı oldukça yararlı , onu edinin . Daha sonrası için ise çalışacağınız parçayı veya etüdü öncesinde solfej edin . Böyelikle zamanla hiç takılmadan okumaya başlayacaksınızdır .
Başa dön

Darkvio

Üye

MesajTarih: Cum Arl 21, 2012 4:39 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bende keman çalıyorum notalara baktığım gibi kemanda hemen çalmaya başlıyorum fakat bono veyada solfej yaparken notaların ismini hızlı söyliyemiyorum. Tabikide bunun benim keman çalmama engel olduğunu sanmıyorum notaların ismini yerlerini hep biliyorum hızlı okuyamıyorum
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder Üyenin web sitesi MSN Messenger

Düşününce

Üye

MesajTarih: Cum Arl 21, 2012 5:11 pm    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Darkvio yazmış:
Bende keman çalıyorum notalara baktığım gibi kemanda hemen çalmaya başlıyorum fakat bono veyada solfej yaparken notaların ismini hızlı söyliyemiyorum. Tabikide bunun benim keman çalmama engel olduğunu sanmıyorum notaların ismini yerlerini hep biliyorum hızlı okuyamıyorum

Aynı sorun bende de var , deşifrem fena değildir ama solfejde takılmam beni rahatsız ediyor . Onun için müsait zamanlarda elime hep bir nota alır ve onu okurum , gittikçe daha akıcı okumaya başladığımı fark ediyorum . Umuyorum ki kısa sürede takılmadan okuyacağım . Çünkü akıcı okuyamazsam , zor parçaların deşifresinde zorlanırım diye düşünüyorum . Hem bu elimde keman yokken bile müziğin içinde olmamı sağlıyor .
Başa dön

Suyaderen

Yeni Üye

MesajTarih: Pzr Arl 23, 2012 11:24 am    Mesaj konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Belki sana keman konusunda özelden ders verebilirim çünkü ben profesyonelim istersen sana alexandra rybak europes skies bile caldirabilirim Cool
Başa dön
Üye profilini görüntüle Özel mesaj gönder E-posta gönder
Önceki mesajları göster:   
Başlığa cevap gönder  

1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Geçiş Yap:  
Bu forumda yeni başlıklar açamazsınız
Bu forumdaki başlıklara cevap veremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı değiştiremezsiniz
Bu forumdaki mesajlarınızı silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz